Výber a inštalácia vykurovacieho systému

14. 06. 2022 | Pri výbere vykurovacieho systému sme sa orientovali rozpočtom. Zvolili sme systém nízkoteplotného vykurovania pomocou radiátorov. Teplo v dome zabezpečuje kondenzačný kotol so zásobníkom teplej vody.

Plynový kondenzačný kotol Bosch sme zvolili za zdroj tepla pre túto rekonštrukciu hneď z niekoľkých dôvodov. Je cenovo dostupným zariadením, ktorý predstavuje výborný pomer ceny a kvality. Dôležitá je však úsporná prevádzka zariadenia, ktorú kotol dosahuje reguláciou výkonu podľa aktuálnej potreby tepla (v pomere až 1:8). To znamená, že pokiaľ nie je potrebné kúriť ani zohrievať vodu, zníži kotol svoj výkon na minimum a šetrí tak rodine prevádzkové náklady na energie. Jeho sezónna energetická účinnosť vykurovania dosahuje až 94 %. Navyše, vďaka kompaktným rozmerom nezaberie veľa miesta v kúpeľni ani v kombinácii so 120 litrovým zásobníkom TÚV, ktorý zabezpečí dostatok teplej vody pre celú rodinu.

Ak bude mať rodina v budúcnosti záujem, môže vykurovací systém jednoducho pretvoriť na systém Smart Home. Výmenou regulácie za inteligentný termostat EasyControl budú môcť regulovať teplotu v domácnosti intuitívne prostredníctvom dotykového displeja alebo cez smartfón pomocou rovnomennej aplikácie. Spojenie regulácie EasyControl a radiátorového vykurovania zabezpečuje navyše možnosť zónovej regulácie teploty v dome aj bez podlahového kúrenia. Stačí vymeniť hlavice radiátorov za inteligentné termostatické hlavice Bosch, ktoré umožnia členom domácnosti nastaviť si teplotu v každej miestnosti podľa ich individuálnych potrieb.

Podlahové kúrenie sme nezvolili hneď z dvoch dôvodov. Prvým je jeho finančná náročnosť. Hľadali sme čo najekonomickejšie riešenie.

Druhým dôvodom bolo, že dom je maximálne zateplený. Vďaka tomu ušetríme až 80 % pri potrebe energie na vykurovanie. Budova sa veľmi rýchlo vykúri a pomôžu nám aj pasívne solárne zisky.

Podlahové kúrenie má vždy pomalý nábeh a dlho sála, aj keď už nekúrime. Na jar a na jeseň tak môže hroziť prehrievanie priestoru. Regulácia teploty v miestnostiach s podlahovým vykurovaním nie je tak jednoduchá a rýchla, ako keď vypneme radiátor.

Pomer ceny a užívateľského komfortu je skrátka v našom prípade lepší ako pri podlahovom vykurovaní.

Dom je pripravený aj na inštaláciu solárnych kolektorov alebo fotovoltiky. Tieto zariadenia si majitelia môžu pridávať postupne podľa možností ich rozpočtu alebo podľa pokročilosti jednotlivých technológií, ktoré sa neustále vyvíjajú. V tejto fáze je dôležité mať kvalitne postavený dom s nadčasovou architektúrou, potom môžu prísť na rad vylepšenia v podobe najmodernejších technológií.

Viac si o riešení vykurovacieho systému Bosch pre RenovActive prečítate tu: https://renovactive.sk/bosch

Krbové kachle a komínový systém

Bezpečný odvod spalín zabezpečuje spoľahlivý komínový systém. Komínové teleso okrem odvodu spalín tiež privádza vzduch na horenie do krbových kachlí v obývačke, ktoré boli prianím Hučkovcov. Kachle a komín výborne spolupracujú a sú zárukou tesnosti stavby. Umožňujú kúriť nezávisle od primárneho vykurovacieho systému. Moderným vzhľadom a čistotou dizajnu skvele zapadli do vynoveného interiéru.

Viac si o riešení pre zabezpečenie tepelnej pohody Schiedel pre Renovactive prečítate tu: https://renovactive.sk/zabezpecenie-tepelnej-pohody